לימודי נטורופתיה

לימודי נטורופתיה - נטורופתיה לימודים

26/01/2021 פורסם על ידי

בישראל לימודי נטורופתיה מתחלקים ל-4 שנות לימודים הכוללים אינספור נושאים שונים אשר גורמים לבלבול ופיזור של התלמידים.

מגמות אלו מנסות ליצור רושם של הכשרות מרובות, אך בסיום התכנית, התלמידים נותרים חסרי הכשרה מעמיקה באף אחד מהתחומים.

זה גורם להצפת השוק ‘במטפלים’ ע”י תערובות של צמחים שלעתים גם עלולות להיות מסוכנות, פרחי באך כחלק מתכנית או כתכנית בפני עצמה, עיסויים שונים שנלמדו לאורך מספר חודשים והבעייתי מכול: לימודי תזונה שאינם מבוססי מדע או כל הכשרה ללימוד עצמאי של התלמידים.

דוגמאות למסלולי לימודי נטורופתיה

ניתן לראות דוגמאות רבות למסלולי לימודי נטורופתיה במכללת רידמן בשיתוף קופת חולים מכבי, לימודי נטורופתיה במכללת כרכור – רפואה הוליסטית טבעית, לימודי נטורופתיה במכללת מעיינות – רפואה משלימה – התפתחות והעצמה, לימודי נטורופתיה במכון/מכללה האקדמית וינגייט – ביה”ס למאמנים ולמדריכים, לימודי נטורופתיה במכללת מדיסין – המכללה המוביהל לרפואה משלימה, לימודי נטורופתיה במכללת שלם – לרפואה משלימה ברוח היהדות, לימודי נטורופתיה במכללת תלתן – מגע של אהבה ועוד מכללות ומסלולים רבים ללימודי אלו שנמשכים כ-4 שנים.

כך קורה שנטורופתים רבים מועסקים ע”י חנויות טבע (ראו דוגמאות כאן כמו ברשת חנויות הטבע קסם הטבע, סופר-פארם, רשת חנויות בראשון לציון, רשת בתי הטבע Anise ועוד..) להגדלת אחוז המכירות של תוספי התזונה והמוצרים הרווחיים יותר, אשר מהווים את המחלקה הפחות מזינה, מעודדת בריאות וחיבור לטבע של המטופלים/צרכנים. בסיום הלימודים מקבלים מספר עמודים מסכמים על התועלת שבכל תוסף, מבלי לקחת בחשבון את הסיכון שבעודפיו, על אף שזה מוזכר כבדרך אגב. אך המתווה הכללי הינו שתוספי תזונה אינם מסוכנים ושלרוב האנשים חסרים ויטמינים/מינרלים/חיידקים/נוגדי-חימצון ועל-כן לרוב מומלץ עבורם ליטול תוספים אלו.

דגשים לגבי לימודי נטורופתיה

כשמדובר על נטורופתיה לימודים מתבצעים בתוכנית שגורמת לכך שרבים מהתלמידים נרשמים עקב כך שאין כל דרישות מצידם להצטיין או להשקיע, אלא לרוב ובעיקר לקחת חלק ולהשתתף בשיעורים. לימודי העשרה אלו יכולים להוסיף לכל אדם, אך כשלאחריהם אותם תלמידים ממשיכים באופן טבעי מבחינתם ומקבלים על כך תעודה שמאפשרת להם לייעץ ולטפל, בכך יש בעייתיות שלעתים קרובות גורמת להצפת השוק בידע מוטעה ובמטפלים הרושמים למטופליהם מרשמים ותפריטים שאינם מועילים במקרה הטוב ולעתים קרובות אף מזיקים.

לימודי נטורופתיה - נטורופתיה לימודים

יש חשיבות רבה בלימודי תזונה אלטרנטיביים ואחרים ממסגרת הלימודים לדיאטנים קליניים, אך המכללות השונות היום בישראל הפכו זאת לעסקה משתלמת במיוחד, עבור אלו שמחפשים את הדרך הקלה, המהירה והשונה, אך מותירים את אותם תלמידים חסרי השכלה ממשית וזאת אינה הדרך להביא לשינוי בתפיסת הציבור והרפואה הציבורית בכל הקשור לתזונה נכונה ורפואה משלימה בעלת ערך והכרה.

תואר ראשון במדעי התזונה

המכללות ללימודי תואר ראשון במדעי התזונה ורישון דיאטן/תזונאי בישראל מעבירות ידע ברמה גבוהה עם דרישות גבוהות הרבה יותר מכל מסלול אלטרנטיבי, אך ההכשרה של הדיאטנים/תזונאים גובלת בשערורייה של ממש. על אף לימודי עומק של אנטומיה, פיסיולוגיה, קריאת מאמרים מדעיים באנגלית ועוד.. ההכשרה מבוססת על תכנים שעודכנו לאחרונה לפני קרוב ל-40 שנה!

מה שמכשיר דור אחר דור של דיאטנים/תזונאים קליניים שאינם מעודכנים ומזיקים לא פחות מאשר דור הנטורופתים הממשיכים להתרבות ללא כל בקרה.

דוגמאות למכללות שכאלו: אוניברסיטת אריאל – בית הספר למדעי הבריאות ומדעי התזונה, תואר ראשון במדעי התזונה במרכז האקדמי פרס, תואר ראשון בבחוג למדעי התזונה, המכללה האקדמית אשקלון, תואר ראשון במדעי התזונה – המכללה האקדמית תל-חי, תואר ראשון בבאוניברסיטה העברית בירושלים – הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה – בית הספר למדעי התזונה..

נטורופתיה לימודים – לסיכום

מאמר זה מטרתו להציף את הנושא, מתוך תחושת דחיפות ורצון לגייס את מיטב הכוחות וליצור אקדמיה של ממש, ללימודי מדעי הרפואה, התזונה, הרוח והטבע במשולב למטרת הכשרה של מטפלים משכילים, אשר עברו בחינות והכשרה למימוש היכולות המקצועיות והרוחניות שלהם לטיפול באנשים שצריכים זאת יותר מתמיד וחבל על כל בזבוז של זמן/+כסף שמשקיעים במטפלים שאינם עברו הכשרה מתאימה.

בהצלחה לכולנו

קטגוריה: