“12.5 מליארד שקלים לבריאות”

| | 22/03/2019תנו לנו מליארד אחד לחינוך ומניעה והמדינה תחסוך מאות מליארדים בעשרות השנים הבאות.

תנו לנו 100 מליון והמדינה תחסוך מליארדים תוך שנתיים.

תנו לנו 500 מליון והמדינה תחסוך עשרות מליארדים תוך 5 שנים.

כשמנסים לפתור את הבעיה דרך התסמין והסימפטום, החולי אינו רק שלא מתפוגג, אלא חוזר ומתגבר יותר ויותר.

העיסוק האובססיבי הזה בתפוסה של חדרי המיון ובתי החולים, בריחת מוחות ורופאים, הינו עיסוק שנוח לכולם כי כולם מאשימים את כולם וכולם מקבלים עוד ועוד תקציבים והבריאות של הציבור רק מתדרדרת, מה שמביא לעוד האשמות ועוד תקציבים, ללא כל שיפור באופק.

מאז הכתבה הראשונה שקראתי על בריאות, בכך עסקו כולם. חיפשתי בארכיון עשור ושניים אחרונית ומצאתי את אותן הכותרות, כשרק שמות הפוליטיקאים השתנו מעשור לעשור.

לא צריך תקציבי עתק, צריך לחסוך בתקציבים בכל שנה שעוברת, אך המעט או היותר שמוקצבים לבריאות, צריכים להתמקד בחינוך ברמתו הגבוהה ביותר, החל מגני הילדים ועד לבתי אבות וקשישים. כל השקעה של 10,000 ש”ח בחינוך תחסוך למדינה בהערכה זעירה, כ-100,000 ש”ח בכל שנה. השקעה של 12 מליארד באופן חד-פעמי תחסוך 100 מליארד ויותר למדינה ולחיים בה בעשור הבא ויותר מכך בעשורים הבאים. את כל הכסף שנחסך אפשר יהיה לחסוך או להשקיע בהנגשת הבריאות לכלל האוכלוסיה, לא בבתי חולים, אלא באמצעות בתי בריאות ומרכזי לימוד להטמעת הבריאות בכל בית ומשפחה.

כמובן שיש להתחשב במציאות הקיימת ולעשות את הדברים בהדרגה. אך כמו חקלאי או איש חזון המסתכלים לטווח הרחוק, יש לצאת אל הדרך ולתכנן אותה על בסיס ההווה והמטרות לעתיד, בכדי לקצור בריאות הולכת ומשתפרת ולהיות לאור אמיתי עבור מדינות ואינספור אנשים בעולם.

מי ייתן שביום מן הימים, הבחירות יהיו בין תבונה לשחצנות, בין שפיות לאובדן הדרך. שהתבונה והשפיות יהיו לרוב ולא בדומה למציאות שאנו מכירים.

מתוך הכתבה הממוחזרת כחלק מקמפיין בחירות חסר כל מעוף:

“מערכת הבריאות קורסת. ברמב”ם מעלים אלונקות מהמרתף כאילו יש מלחמה. אין מלחמה.יש תפוסה של 240% בגלל תשתיות לקויות. אין מספיק רופאים ואחיות. זמן ההמתנה הממוצע הוא שלוש שעות וחצי. התוצאה היא גם פגיעה בטיפול הרפואי שמגיע לנו וגם לכיס של האזרח. הישראלים מוציאים יותר ויותר כסף על ביטוחים מרפואה פרטית ורפואת ילדים”.

https://13news.co.il/news/183637?fbclid=IwAR2DeD1p5DyFBu1ZIyapWitjC_dAosw2-bjRi5TjPgYS35HEMOXrf4OFLcQ


תגיות: , , , ,

קטגוריות : רפואת העתיד