תינוק בן 18 חודשים נפטר מתת-תזונה טבעונאית

| | 22/12/2019זוג טבעונ-א-י מפלורידה הואשם ברצח תינוק בן 18 חודשים אשר נפטר מתת-תזונה.
 
הזוג האכיל את התינוק תזונה טבעונאית של פירות וירקות גולמיים בלבד, אשר אינם מבושלים וככל הנראה גם ללא חלב אם ומזונות אחרים כמו: קטניות, דגנים, אגוזים וגרעינים.
 
האם התקשרה למשטרה כאשר בנה הפסיק לנשום ומשקלו כ-7.7 ק”ג [משקל ממוצע של תינוק בן 7 חודשים ולא 18 חודשים כפי שהיה במותו]. הסבריה של האם לא היו ברורים לגבי תזונתו של התינוק בשבוע האחרון של חייו, זאת בעקבות כאבים בשיניו.
 
לדבריה של האם, תזונתו של התינוק היתה מורכבת בעיקר ממנגו, בננות, רמבוטנים ואבוקדו.
 
כתב האישום נגד ההורים מתייחס גם לשלושה ילדים נוספים בגילאים: 3, 5 ו-11. לכולם היה גוון עור צהבהב ומשקלם היה נמוך באופן ניכר מהממוצע.
 
מקור מפוקס-ניוז [21/12/19]: https://fxn.ws/2Qe5IhZ
 

 
איני רוצה לבסס תיאוריה שלמה על בסיס פרסום בודד ומקרה יחיד,
אז אציין שמדובר במאות ואלפי אנשים אשר בריאותם נפגעת משמעותית עקב תזונה ‘טבעונית שאינה מאוזנת או טבעונאית’.
 
אני פוגש אנשים יקרים, נפלאים ומבוגרים שכאלו על בסיס יומיומי במשך קרוב לעשור. רובם צעירים אשר בריאותם מתדרדרת לאורך זמן. אם כך, מדוע רבים כל-כך עושים זאת וחוזרים על אותה הטעות של אלפים?
 
האשליה חזקה ובעוצמה כבירה. אלו שמפסיקים לאכול את כל מזונות הג’אנק הנחותים ועוברים לתזונה טבעונית [גם כשאינה מאוזנת!] או טבעונאית מרגישים פשוט נפלא! יורדים במשקל, ערכי סוכר גבוהים מתאזנים וערכים אחרים משתפרים. אין ויכוח על כך שבריאותם האובייקטיבית והסובייקטיבית משתפרת בטווח הקצר!
 
האשליה בתזונה טבעונית שאינה מאוזנת לאורך זמן או טבעונאית שאינה מאוזנת ברוב הזמן, הינה שהשיפור בטווח הקצר גורם לכך שאלו אשר מתחילים בכך מאמינים ומשוכנעים בהסתמך על חוויתם שתזונה זו מושלמת ומאוזנת ותמשיך לשפר את מצבם גם בטווח הארוך, מה שאינו קורה אצל רובם או כולם.
 
הבעיה השנייה והגדולה לא פחות היא שאלו אשר מתמידים בתזונה זו, מתרגלים ואף מתמכרים לכמויות הסוכר הגבוהות שבפירות או למזונות אחרים אשר התרגלו לצרוך בקביעות ועל בסיס יומיומי. מכיוון שמרבית הדוגלים בשיטות אלו הינם צעירים וצעירות אשר מחפשים גם קהילה נפלאה של אנשים שוחרי טבע ובריאות, הקהילה הופכת את השותפים לה לקבוצה.
 
אלו שבריאותם מתדרדרת מסתירים זאת או מפצים על כך מבלי ששאר החברים בקהילה ידעו על כך. הם מתביישים כי חושבים שאינם מצליחים לעמוד בחוקים הנוקשים ובסטנדרטים שהציבו לעצמם. כך קורה שרבים אשר מצטרפים לקהילות אלו ובריאותם מתדרדרת אינם יודעים כיצד לצאת ממעגל החברים והתזונה אשר מתחברים יחד לכדי – בית-כלא של ממש.
 
האשליה מצליחה ‘להדביק’ רבים ברעיונות אלו מכיוון ש-99% [יותר בקרבת 100%] מהסיפורים שמתפרסמים בקהילות אלו הן ההצלחות בשבועות ובחודשים הראשונים ולא בשנים שלאחר מכן. כך יוצא שכל מי שמבקש לשתף בסיפורים אחרים ננזף ונזרק מקהילות אלו, גם אם עושה זאת בתום לב מוחלט.
 
אין בקהילות אלו קרקע לביטוי ודיון מלבד העקרונות הפשוטים והמושכים כל-כך, אשר מתחברים ‘לטבע’ ולבריאות, מבלי לרדת לשורש העניין ובדיקת ההשלכות והסיכונים שבכך.
 

 
טבעונות מאוזנת הינה ללא ספק התזונה הנפלאה ביותר שבני-אדם בימינו ובארצנו יכולים לבחור ולהזין בה את משפחתם ועצמם. עבור בריאים באופן יחסי מלכתחילה, אין סיכון של מחסור מסוים יותר מאשר אצל אוכלי-כול, להיפך, יש סיכוי להזנה ברמה גבוהה ומספקת עד למיצוי מירבי של פוטנציאל הבריאות והתפקודים הנפלאים ביותר של הגוף.
 
טבעונות שאינה מאוזנת או טבעונאות יגרמו לחולי רב ומתגבר לא פחות מאשר הסטטיסטיקות של אוכלי מזון מן החי וג’אנק פוד לסוגיו. מכיוון שאין מחקר ומעקב על אוכלוסיות אלו, הנתונים ידועים רק לאלו אשר מקבלים עשרות פניות מדי שבוע ומאות פניות מדי שנה מטבעונים בגרסאות שונות אשר בריאותם מתדרדרת מסיבות של חוסר איזון ולא מתוקף הטבעונות לכשעצמה.
 

 
להרחבה, אפשר להתרשם בהרצאות שונות שהעברתי על הגישה לתזונה טבעונית ומאוזנת: http://bit.ly/2s2nY60
 
נושא זה קרוב מאוד לליבי וחבל שאלו שכבר עושים את ‘הצעד’ ומשקיעים בבריאותם, יצליחו לאורך זמן ולא ייפגעו עקב טעויות וסחף מיותר. לצערנו העולם חובב ‘כותרות’ וקיצוניות, מה שגורם לכך שהמידע המאוזן והבריא ביותר נדחק לשוליים, זאת בזמן שהמידע הקיצוני והמושך יותר הקלקות נמצא ועולה לכותרות.
 
מאחל בריאות ואושר לכולם, כולל כולם, לאורך זמן,
אלירן

תגיות: , , , ,

קטגוריות : מזון אמיתי