קשר חדש בין פטריות וחיידקים לקרוהן

| | 19/11/2016

 קשר חדש התגלה בין פטריות וחיידקים למחלת הקרוהן

חוקרים מאוניברסיטת Case Western Reserve בחנו את קהילת החיידקים (Bacteriome) וקהילת הפטריות (Mycobiome) במעיים וביצעו בדיקה לבחינת הקשר בין סוגי פטריות וחיידקים שונים ובין התפרצות של מחלת הקרוהן.

חיידקים ופטריות שניהם מיקרואורגניזמים הניתנים לצפייה רק באמצעות מיקרוסקופ. פטריות הן אאוקריוטים (אורגניזם בעלי תאים המכילים גרעין) הקרובות יותר לבני אדם מאשר חיידקים, שהם פרוקריוטים (צורות חיים חד תאיים ללא גרעין).

לראשונה התגלתה פטרייה חדשה (Candida tropicalis) ויחד עם שני סוגי חיידקים (Escherichia coli and Serratia marcescens) במעיים נמצאו שלושתם כמעודדים את התפתחות וחומרת המחלה.

זוהי פעם ראשונה שפטרייה נקשרה לקרוהן אצל בני אדם. בעבר ממצא זה התגלה רק אצל עכברים.

אחרי ניתוח בדיקות צואה, מצאו החוקרים קשר משמעותי בין סוגי חיידקים אלו ופטרייה זו לבין מצבה הפעיל של המחלה. נמצא ששלושתם יחד מעודדים יצירת שכבת רירית (Biofilm) דקה של מיקרואורגניזמים אשר נדבקת לחלק של המעיים ומעודדת תגובה חיסונית ואת התסמינים המוכרים של המחלה.

ממצאים פורצי דרך אלו יכולים להוביל לטיפולים פוטנציאליים חדשים שירפאו את מחלות המעי הדלקתיות המתישות והגורמות לכאבי בטן חזקים, שלשולים, ירידה במשקל ועייפות.

החוקרים ציינו שכבר ידוע כי חיידקים, בנוסף לגורמים גנטיים ותזונתיים, ממלאים תפקיד מרכזי באופן הפעילות וחומרת התסמינים של החולים בקרוהן. המערכת החיסונית תוקפת באופן שגוי חיידקים מועילים ונורמליים שנמצאים במעיים של כולנו בכך שהיא מזהה אותם כפתוגנים ואויבים. התגלית החדשה הראתה שהמערכת החיסונית ככל הנראה גם תוקפת את הפטרייה החדשה ובכך מעצימה עוד יותר את התסמינים ואת חומרת המחלה.

מידע חדש ומשמעותי שכזה מרחיב ומוסיף עוד יותר להבנת הסיבות הגורמות לכך שאנשים מסוימים מפתחים את מחלת הקרוהן בזמן שאחרים אינם מפתחים אותה. ממצא זה יכול להוביל לדור חדש של טיפולים ממוקדים, כולל טיפולים פרוביוטיים שונים, שישפרו את איכות חייהם של אנשים הסובלים ממחלת הקרוהן.

החוקרים מצאו כי נוכחות של חיידקים מועילים הייתה נמוכה משמעותית בקבוצת חולי קרוהן, מה שמחזק ממצאי מחקרים קודמים בדבר חשיבותם לשמירת האיזון במערכות החיידקים (Bacteriome) והפטרית (Mycobiome).

בין מאות סוגי חיידקים ופטריות המאכלסים את המעיים, השלושה שזוהו במחקר הנוכחי היו בקורלציה הגבוהה ביותר בקרב חולי קרוהן. נמצא דמיון חזק של ‘פרופילי הבטן’ אצל אנשים עם קרוהן, בניגוד לאנשים ללא קרוהן.

תרגום: רויטל נגר (Ph.D)

עריכה מדעית: אלירן דה-מאיו


מקור הפוסט המקורי בפייסבוק


Bacteriome and mycobiome interactions underscore microbial dysbiosis in familial Crohn’s disease. mBio 7(5):e01250-16 http://mbio.asm.org/content/7/5/e01250-16.full


תגיות: , , ,

קטגוריות : רפואת העתיד