קמינים | קמין חשמלי עץ/גז/נפט | פלט | המחיר לאדם והסביבה

| | 07/02/2022אחי ואחיותי המדליקים – אתם מכבים אותי.
אם אתם מדליקים קמין, אתם חונקים אותי.
המדליקים שבכם, ראויים לכל גינוי.

אין כמו אחר צהריים גשום שבו האוויר מתנקה מזיהומים.
לאחר זמן ממושך בחללים סגורים,
האוורור והשהות בחוץ נשאפים כמו חמצן לעשירים.
השארת חלונות פתוחים בחדר השינה והבית היא פעולה מתבקשת למניעת מחלות והפרעות שינה.

קמינים הפכו לנושא שבו מתקיימים דיונים – אך הדיונים מעידים על בערות התבונה האנושית.
נעים במיוחד לקיים שיח פתוח בנושאים שנויים במחלוקת ולמצוא פתרונות הולמים לכולם.
אולם, בחברה נבונה קמינים היו לנושא שרוף ובלתי מתקבל על הדעת, חוקית ומוסרית.
השימוש בקמין לחימום הבית אינו נושא לדיון פתוח, סבלני, קשוב או מתחשב בצד המבעיר.

קמיני פלט במרחבים אנושיים משותפים הם עבירה אלימה לפי כל ספר חוקים בסיסי ומוסרי. אלו שנהנים מעיצובם, המשתלב בנופי הבית, ומתחממים להנאתם, פוגעים בכך שגורמים תוך עצימת עיניים לפליטת תוצרי בעירה רעילים ופוגעניים במיוחד כלפי ילדים, מבוגרים, ובכלל – כל אדם הנמצא במרחק מאות מטרים מסלון ביתם החמים.

בעולם הנוטה לסולידריות חברתית, כל מחזיקי הקמינים היו זכאים ליהנות מהשתלבותו בעיצוב הבית והבערתו רק במצב שבו שהארובה מופנית פנימה לחלל ביתם האטום. בכל מקרה אחר היו נעצרים ומקבלים צו פירוק מיידי.

הזכות של בני אנוש לנשום אוויר נקי בחדר השינה, בסלון ביתם וברחובות עירם קודמת לכול. אני בעד זכותו של כל אדם לאוטונומיה אישית ובעד הזכות לפרטיות כזכויות בסיסיות, אך ברגע שהבחירה האישית מרעילה ופוגעת במודע באנשים אחרים, לפעמים אלפים בו זמנית, זכות זו מתבטלת אוטומטית.

בצפון הארץ, ברמת הגולן, בגליל ובמקומות נוספים השימוש בקמין ואח לחימום הבית משקף באופן קיצוני את הזרות והניכור של אנשים אלו לטבע הפראי והאנושי. אותם אנשים שעברו לגור בהרים עם האוויר הטוב ביותר בארץ – הופכים את אוויר הפסגות והישובים הגבוהים למזוהמים בלילות יותר ממרכזי ערים פקוקות.לא נראה שבעתיד הקרוב הרשויות יתערבו, מכיוון שיש נושאים קלים יותר להתמודדות או מחסור בכוח אדם ובעיקר נבערות המשפיעה על סדרי עדיפות. מכיוון שכך, עלינו להתאגד כחברה של אנשים אוהבי טבע ואדם, שומרי חוקי האלוהים והסביבה, ולפעול בכוחות עצמנו כדי להתגונן מפני האלימות והניתוק של מעשני העל.

לדעתי, הפעולה הראשונה שיש לעשות היא לשלוח מכתב זה לכל המדליקים והמדליקות שבסביבה. להמתין בסבלנות מספר ימים ובהתאם לתגובתם להמשיך לפעולה הבאה. יש לוודא שקראו כל מילה ועיינו במשך 20 דקות בממצאים על הנזקים הבריאותיים לילדים ומבוגרים. לאחר קבלת אישור קריאתם, יש לשאול בענייניות מה הם מתכוונים לעשות מעתה ואילך? בהתאם לתשובתם והתנהגותם בפועל אשאיר לכל אדם להחליט על אופי התגובה הראויה.

אישית אני סבור, כי אין כל סיבה לקבל כל תגובה אחרת מאשר הפסקת השימוש מיד או הסכמה להיפגש וללמוד טוב יותר את הפרטים. כך למשל, כל עיכוב או שימוש עד שיסתיימו העצים שכבר נרכשו אינו מתקבל על דעתי, אך ייתכן שאני ‘קיצוני’ בכל הקשור לזכות הבסיסית של אנשים לנשום אוויר נקי יותר (שהרי מלכתחילה האוויר אינו נקי ב-100% מעוד אלף סיבות אחרות, שאינן קשורות לקמינים).

מדליקי הקמינים לנוחות ופינוק, המודעים לכך שהם גורמים לסרטן אצל ילדים, לתמותה בטרם עת של הורים לילדים, למחלות נשימה למשך כל החיים ולפגיעה אנושה באיכות החיים – נדרשים לעמוד לדין, פלילי או חברתי. איני שופט, אך לתפיסתי המוסרית מדובר בעבריינים אלימים, הראויים לזיכוי מחמת הספק ולהזדמנות לתיקון, כל עוד הם אינם מודעים לנזק שהם גורמים.

אין ויכוח מדעי/מחקרי בין אסכולות על הנזק של פליטות הקמינים, אלא על עוצמת הנזק בהתאם לגיל, מין ומצב בריאות.

קמין הוא תא בעירה שבו שורפים עץ או פחם, נפט או סולר, ואת תוצרי הבערה הרעילים משחררים ומפיצים באמצעות ארובה לכל בתי השכנים, הקרובים והרחוקים. בשונה מסיגריה המפיצה עשן לשכנים הקרובים בלבד, הארובה הגבוהה והעשן הסמיך מתפרסים לקוטר של למאות מטרים ובכך מרעילים ופוגעים באיכות החיים והבריאות של מאות ואלפי אנשים. נתונים בלתי נתפסים אלו הם מציאות עובדתית שבה חיים אנשים חסרי אונים רבים בישראל. קמין בודד מזהם את חייהם של מאות ואלפי אנשים כדי שאדם בודד/זוג/משפחה יוכלו להתחמם באווירה מפנקת ונעימה יותר. כל טכנולוגיה שתאפשר החזרה מלאה של תוצרי הבערה הנפלטים לביתם של המדליקים, תהיה מצערת מאוד, אך גם הצודקת ביותר מבחינה מוסרית. על המדליקים לשלם את המחיר הבריאותי המלא בעצמם, מבלי שאחרים יצטרכו לשלם אותו בגללם.       

תוצרי הבערה הרעילים דומים לאלו שנפלטים מתחנות כוח, כלי רכב ותעשייה. חלקם מסרטנים בוודאות, חלקם חשודים, אך כולם פוגעים בוודאות במערכת הנשימה ומחלישים את הבריאות החיסונית.

לעיתים נשמעת תגובה נבערת על כך שרדיאטור או מזגן הצורכים חשמל מזהמים גם הם ועל-כן אין כל הבדל בינם לבין הקמינים. אכן, גם שימוש בחשמל דורש משאבים שכיום, לרוב, מזהמים את הסביבה. ההבדל הוא בכך שהזיהום אינו נפלט בשכונות מגורים, ישירות לחדרי השינה של השכנים ולרחובות, אלא נשאר במרחבים רחוקים המשפיעים הרבה פחות על אנשים ובריאותם. אני בעד צמצום הבזבוז והזיהום, אך גם מחובר למציאות שבה אנשים לא יפסיקו להשתמש לחלוטין בחשמל או רכבים. בנקודת הזמן הנוכחית ועד למציאת פתרונות אנרגיה ירוקים ונקיים, ביכולתנו להקטין נזקים כמידת האפשר. תחנת כוח על חוף הים שפולטת תוצרים מזהמים וקמין שכונתי מזיקים לבריאות במידה רבה. את תחנות הכוח אנו לא יכולים לבקש לכבות בלילות החורף, לעומתן, יש לנו זכות מלאה לדרוש זאת מהשכנים המפעילים קמין, שאינם תלויים בו לחימום הבית ומחייתם בתנאים סבירים.

הנזק לסביבה ולאנשים מקמינים הוא פי מאות אלפים גדול יותר מעישון פסיבי של סיגריה. גם מעשני הסיגריות שעושים זאת במרחבים ציבוריים ראויים לגינוי על חוסר ההתחשבות בזולת. כל אדם הפוגע באחר בעקבות התמכרויותיו ראוי לקבל כל עזרה ותמיכה כדי להיגמל מהנזק שהוא גורם לעצמו ולקרוביו. אלו שמקבלים עזרה ומתקשים ראויים לכל עידוד, עזרה והשקעת משאבים עד לשחרורם מההתמכרות. לעומתם, אלו שאינם מוכנים להיעזר באחרים ובוחרים להמשיך להבעיר להנאתם, נדרשים ללמוד כיצד לצמצם לחלוטין את הנזק לאחרים עקב בחירתם. סלידתי ממעשנים מנוכרים העושים זאת במרחבים משותפים גדולה מאוד. סלידתי ממדליקי הקמינים גדולה פי מיליון, מכיוון שהנזק שהם גורמים לבריאותם של אחרים גדול פי אלפי מונים.לתדהמתי, אנשי חוק, סביבה ובריאות רבים שפגשתי משתמשים בעצמם בקמינים. אין לצפות מהרגולציה הנשלטת על-ידי אנשים נבערים לשנות עבור אלו שהצליחו להתחמק מהרגלים גרועים דומים. אני מעודד שימוש בכוח האישי והציבורי של כל אדם כדי לשנות את הסביבה הקרובה אליו. אם כל אדם יעשה מאמץ, כמו לשלוח מכתב זה לכל מדליקי הקמינים בשכונה או בישוב שלו, תהיה זו התחלה טובה מאוד. לאחריה יש הרבה מאוד פעולות יעילות שאפשר לנקוט כדי להבהיר לאלו שעדיין מתעלמים את החשיבות של הנושא. אני מעודד מפגש חברתי בריא בין אנשים שאינם מחפשים להתווכח או לריב, אלא בסך הכול לנשום יחד עם ילדיהם ומשפחתם אוויר נקי ולהגדיר תכנית פעולה פשוטה וקצרה ב-3 חלקים:

1. שליחת המכתב הנוכחי או עריכתו בדרך המועדפת עליכם.
2. הגדרת פעולות המשך ביחס לשתי התגובות האפשריות למכתב: הפסקת או המשך השימוש.
3. הכנת מתנה או מכתב ברכה או כל רעיון מבורך אחר לאלו שלמדו משהו חדש והחליטו להפסיק. הגדרת הפעולות האוטומטיות שיתבצעו לאלו שיסרבו להפסיק את הזיהום.

גם אם 50% מהמשתמשים יפסיקו את השימוש בקמינים או ירגישו אי-נוחות מתמשכת בכל פעם שיתחממו, תהיה לכך השפעה מצטברת ומשמעותית מאוד. אני משוכנע שבהתארגנות קבוצתית של 3 אנשים ויותר – ניתן לשנות מציאות מקצה לקצה תוך שבועות בודדים. היופי הוא בכך שגם מדליקי הקמינים עצמם ירוויחו מגמילה זו בטווח הארוך, בין אם הם מודעים לכך ובין אם לא.

במידה שאתם מוצאים מכתב זה פוגעני או בלתי מתחשב, אנא שתפו אותי, כדי שנוכל לשוחח וכדי שאוכל להסביר את עצמי טוב יותר.
השתדלתי לשתף בתחושות הלב והריאות שלי כמיטב יכולתי, אך לעתים למילים כתובות יש נטייה לקבל פרשנות שונה מזו המקורית.
הייתי שמח להיפגש ולשוחח אתכם אם תרצו בכך, כדי לשמוע דעות אחרות וכדי לנסות למצוא יחד פתרון המביא לתוצאה הטובה ביותר לעולם ולכולם. התעלמות או הדחקת המציאות היא בעיני האפשרות האלימה ביותר.

משתמשי הקמינים אינם מחממים לי את הלב או מדליקים אותי. הם שורפים לי את הריאות והנשמה. עד אשר המחוקקים ימצאו את המשאבים להתמודד עם המציאות ולפעול באפקטיביות לטובת הציבור, עלינו כאנשים פרטיים למצוא כל דרך כדי להגן ולשמור על עצמנו וילדינו מפני עבריינים בחסות החוק הגוזלים מאיתנו את הזכות לנשום ולחיות נקיים ממחלות.

קראו כאן מחקרים שונים על הנזקים של תוצרי בערה.

קמינים ביתיים והגדלת הסיכון לסרטן השד

בהצלחה לכולנו,
אלירן


תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

קטגוריות : רפואת העתיד