נעליים מרופדות עלולות להגדיל את הסיכון לפציעות

| | 07/06/2015

נעליים מרופדות היטב (מקסמיליסטיות) עלולות להגדיל את הסיכון לפציעות בזמן ריצה

בניגוד לטענות היצרנים, נעליים מרופדות היטב עלולות להגדיל את הסיכון לפציעות בזמן ריצה, כך טוענים חוקרים מאוניברסיטת קיימברידג’ במסגרת הכנס השנתי ה-62 מטעם ה- American College of Sports Medicine (ACSM)

במחקר נבחנו כ-14 גברים אצנים, שרצו לפחות 16 ק”מ בשבוע, בגיל ממוצע של 31.6 שנים. נאספו נתונים על הליכון מצויד במהירות סטנדרטית של 2.68 מטרים לשניה. הרצים החליפו בין נעלי ריצה מקסימליסטיות ורגילות. לאחר שהתירו למשתתפים להתרגל לנעליים החדשות במשך שלוש דקות, החוקרים מדדו את ההבדלים בכוחות תגובת הקרקע.

מדדי הכוח נורמלו למשקל הגוף. כוח העומס הורטיקאלי היה גדול יותר משמעותית עם הנעליים המקסימליסטיות בהשוואה לנעליים הרגילות. מחקרים קודמים קבעו קורלציה בין מדד גבוה יותר של עומס ורטיקאלי לבין שכיחות גבוהה יותר של פציעות. מדדים אחרים, כולל שיא עומס ורטיקאלי, עצירות זווית כף הרגל ועוד היו דומים בשתי הקבוצות.

החוקרים היו מעוניינים לבחון את התוצאות ברצים שכבר התרגלו לריצה עם נעליים מקסימליסטיות וכן משתמשים כעת במדי האצה למדידת הקינטיקה של עצם השוקה עם נעליים אלו.

“נעליים מרופדות עשויות לגרום לך לחשוב שאתה יכול לנחות בעוצמה רבה יותר על כף הרגל”.

במשך עשרות שנים טרנדים שונים של נעליים פופולריות כאלו ואחרות תופסים את הכותרות ונמכרים בהצלחה בכל רחבי העולם. המדע אינו מכיר בתועלת שבנעליים הללו, גם אם היצרנים משווקים אותן כנעליים עם יכולות מיוחדות ועם סגולות למניעת פציעות. אין זה אומר שהמדע מתעלם או משוחד, אלא כמו בנושאים רבים אחרים, המדע מתקדם באיטיות ולעתים יעברו שנים עד להצטברות של מספיק מידע אמין ועקבי להוכחת טענות או כמו בדוגמא הנוכחית, להפרכתן.
(המדע מתקדם בקצב איטי בהשוואה לקידום הטרנדים החדשים).

למרות נתונים שהצטברו כבר יותר מעשור במחקרים שערכו ד”ר דיוויס וקבוצתה באוניברסיטת הרווארד, היא טוענת שבכדי להמנע מפציעות בריצה עם נעליים מינימליסטיות, יש לבצע את המעבר באיטיות ובהדרגה.

יש להתייחס אל הפרסום הנוכחי בתשומת לב יתרה, אין מדובר במחקר שהתפרסם בכתב-עת מדעי, אלא בהרצאה של חוקרים שביצעו את מחקרם על מספר קטן מאוד של רצים. החוקרים הוסיפו שהם מתכוונים לבצע בדיקות נוספות על מספר רב יותר של רצים.

פורסם בכתב העת:

American College of Sports Medicine (ACSM) 62nd Annual Meeting: Abstract 1160. Presented May 28, 2015. Effect of Highly Cushioned Shoes on Ground Reaction Forces during Running


לפוסט המקורי לתגובות ושיתופים בפייסבוק


תגיות: , , , , , ,

קטגוריות : רפואת העתיד