נחל חמדל | מפלי חמדל | מסלול טיול בין הגולן לעמק החולה

| | 26/02/2022בגולן מפלים ונחלים רבים,
פרחים במגוון צבעוני,
פינות קסומות מוכרות יותר ופחות.

מפל חמדל הגבוה מוכר למעטים מקרוב,
בעיקר לג’יפאים שעושים דרכם אחרי הגשמים,
בבוץ עמוק ובתצפית למפלים השוצפים.

רבים מכירים אותו למראית עין, אך לא בשמו, בדרך גדות-גונן המפל משאיר רושם עז מהכביש הרחוק.

אני ממליץ על מסלול טיול בין הגולן לעמק החולה, הניתן לתכנון בדרכים שונות המאפשרות לחוות את הטבע במיטבו.

העונה המומלצת ביותר היא תחילת האביב (לרוב אמצע פברואר עד אמצע מרץ). התזמון המומלץ בחודשים האמורים לאחר רדת עשרות מ”מ של גשמים. נחל חמדל אינו ניזון ממעיינות ועל-כן זורם בעוצמה מספר יממות לאחר גשמים עזים. ניתן לבקר בו גם לאחר 7-10 ימים מרדת הגשמים כדי לרחוץ בגבים הצלולים.

מפת נחל חמדל

מפל מסלול נחל חמדל

המסלול הקצר והמהיר

החנו את הרכב בסמוך לנקודת הסימון הכחולה בכביש גדות גונן. עליו רגלית ק”מ יחיד בדרך בוצית (לאחר הגשם) המתאימה לרכבי שטח. בזמן שהדרך מתעקלת דרומה (ימינה) הדרך הכחולה פונה מזרחה עם הנחל בדרך שיורדת מדרך הג’יפים. בדרך זו תוכלו להמשיך ק”מ נוסף ובדרך לתצפת על מפלי חמדל הזורמים בקניון עמוק לתפארת. 

בעת שהדרך הכחולה פונה מתעקלת צפונה לא תוכלו לפספס מערה מיוחדת ששווה עצירה עם נוף מרהיב לנחל חמדל, שמורת החולה והעמק כולו. מרחק קצר משם הדרך חוצה את הנחל צפונה ובנקודה זו רצוי להתעכב לתכנון המשך הדרך:

לאחר רדת גשמים חזקים מעבר הנחל מסוכן ואינו מומלץ. נקודת המעבר בזרימה חזקה ממוקמת בסמוך לגב עמוק ונפלא לרחצה עם היחלשות הזרימה. מצפון בסמוך גב נוסף צלול וקסום בזרימה חלשה. במידה שמעוניינים לחצות בבטחה מומלץ להמשיך 1.5 ק”מ צפונה על גדותיו של נחל חמדל ובהגעה לדרך האדומה לפנות שמאלה (צפונה) ומיד מערבה בדרך שאינה מסומנת, אך מתחברת חזרה לסימון הכחול החוצה מדרום לצפון.

בנקודה זו ניתן לרדת בשבילי חזירים/פרות על גדות נחל חמדל מצפון עד לכביש ובסמוך לחניון הרכבים. אפשרות נוספת ומומלצת במיוחד היא להמשיך עם הדרך הכחולה צפונה עד למפגש עם נחל פרש ומפליו. בנקודה זו אמליץ לפנות מערבה (שמאלה) ולרדת על גדותיו של הנחל מדרום עד הכביש. כך תוכלו להרוויח שני נחלים ומפלים בעוצמות זרימה שונות וייחודיות במסלול קצר אחד ועוצר נשימה.

מפל חמדל הקטן ומעליו הגבים

דרך מומלצת ואהובה עלי במיוחד היא לחנות את הרכב מלכתחילה בפנייה לנוטרה (המסומנת כחורשה על המפה) ולעצור בדרך הרחבה מיד בירידה מכביש. משם לצאת מזרחה על נחל פרש הזורם בעדינות גם לאחר גשמים חזקים, שופע פריחה ואינו מטויל כמעט בכלל. שבילי חזירים ופרות משתלבים לאורך רוב הדרך ועד ההגעה בסמוך לדרך הכחולה. בנקודה זו לפנות דרומה בסמוך בשבילי בעלי-חיים ולא על הדרך הכחולה עצמה (שהיא לרוב בוצית מאוד ונעימה פחות להליכה). כעבור ק”מ וקצת מנווטים למפל חמדל הגדול והמרשים, יורדים אליו בזהירות בדרכים ברורות מאוד לעין ומחליקות מאוד לאחר/בזמן גשם.

ניתן להגיע עד לבריכה מתחת למפל בהליכה זהירה בשבילי בעלי-חיים מדרום ומצפון. המפל מרשים ומשתנה כל יום בהתאם לעוצמת הזרימה ובכל ביקור נראה אחרת. מספר ימים לאחר רדת הגשמים, עוצמת הזרימה נחלשת, אך המים בבריכה שתחתיו צלולים ומזמינים מאוד לטבילה באוויר החם של העמק. במידה שמגיעים אליו מצפון, חוצים את הנחל כדי להגיע למפל ומשם מומלץ לעלות צפונה למערה המתוארת קודם והגבים בנקודת החצייה בדרך הכחולה.

מפל חמדל בזרימה חורפית

מנקודה זו ואילך אמליץ לרדת חזרה בכיוון המפל והדרך שממנה טיפסתם לגבים העליונים מדרום. אך במקום לחזור למפל ולחצות את הנחל חזרה, להמשיך על הגדה הדרומית בסמוך אליו, לעלות ולרדת בהתאם לשבילי בעלי-החיים ולהמשיך לכל אורכו עד הכביש. דרך זו שופעת שקדיות בעונה, תורמוסים, עיריות, צמחייה ירוקה שופעת ומים זורמים.

לסיכום: מסלול נחל חמדל קצר וטבול בטבע עוצמתי. מאתגר להולכים בתוואי הנחלים ומאתגר פחות לאלו שבוחרים ללכת בשבילי ההליכה המסומנים.

מסלולים בסביבה המשתלביםבנחל חמדל

ואדי אל-עליבה מזרים מים כל השנה לבריכות עין מימון ועין חשק. לבריכות אלו מגיעים כ-200 מ’ כשעולים בכביש מצומת גונן לכיוון הגולן. חונים מצד שמאל ועולים רגלית לבריכת עין חשק בדרך הכחולה. דרך זו ממשיכה עד לעין מימון. מנקודה זו ואילך הדרך פונה דרומה עד למפל ונחל חמדל. ניתן לסיים בנקודת המפגש של נחל חמדל עם הכביש או להמשיך דרומה מרחק קצר ולהתחבר עם עין דיבשה או עין א-תינה. מפלים ונחלים קסומים לכשעצמם הניתנים גם לביקור ישיר במרחק הליכה קצר. 

נחל ומפלי חמדל מומלצים לטיול כל שנה בשלהי החורף ותחילת האביב. הפריחה מתחילה מוקדם עקב האקלים החם שבעמק, המים חמימים יחסית ונעימים לטבילה חורפית בהשוואה לבריכות ‘הקרירות’ שבגולן.

גבים בנחל חמדל

כדי לחוות את העוצמות האדירות של המפלים, מומלץ להגיע מיד לאחר עשרות מ”מ של גשמים, או בסיום מערכת גשם ויום חורפי שפחות מתאים לטיול ממושך באזורים גבוהים וקרים. כך תוכלו לנצל שבת או יום אחר גשומים לטיול מרגש ומלא בנוף, מים ופריחה עזה. נחל ומפל חמדל נגיש ונוח יחסית למטיילים, קניוני עמוק ושונה משאר הנחלים והמפלים בסביבה הקרובה.


רוצים לנוע יחד בהזדמנות הבאה?
לעדכונים והצטרפות למסלולי טיול ברמת הגולן:
אתר ראשי | וואטסאפ שקטה | מייל | פייסבוקתגיות: , , , , , , , ,

קטגוריות : השראה הדדית