יום איסוף הייחורים הנדירים מהגולן

| | 13/02/2017

ט”ו בשבט שמח לתאנה – לגפן – לרימון ולתותי-העץ מעשרות הזנים השונים והנדירים שנאספו ויינטעו בשבועות הקרובים.

זה הזמן לנטוע עצים לתועלת הקהילה, התזונה ואיכות החיים של הקהילות השונות בישראל.

אין כל רע בכל עץ אשר ניטע, אך בכמו בכל רובד שבחיים, מערכת איזונים היא מערכת שמאפשרת שותפויות ארוכות טווח ומספקת מגוון של צרכים ומשתלבת יחד עם האחר\ים.

עצי אורן, ברוש, ארזים, אלות וחרובים (לצערנו מזנים ללא פרי איכותי) יש כבר בשפע !

גם קק”ל כבר מבינים שהגיעה העת לנטוע את הארץ בעצי-פרי מניבים מהסוגים המובחרים שיספקו עבור הקהילה חוויה מחודשת ומרגשת במיוחד. תאנים כפי שתאנים אמורים להיות, חרובים נוטפי דבש, רימונים מהסוגים המתוקים ובעלי גרעין רך ונימוח, גפנים עפיצות קלות ובכל הצבעים, האיכויות והטעמים שמותירים אחריהם זיכרונות למשך שנה שלמה…

ועד שקק”ל יחלו בתהליך ההסדרה של הנושא בעצמם (עזרתי ושל רבים אחרים לרשותכם ובכל עת שיחפצו לצאת לדרך), ננסה לשתף את הציבור ואת כל אחד ואחת מכם בייחורים ובשתילים נושאי פרי מהזנים המשובחים ביותר שמופו בישראל, הותיקים ביותר שנמצאים בקווי גובה ובאזורי גידול שונים, עם פוטנציאל הטעמים והאיכויות הרב-גוני והייחודי לכל זן.

אלו עצי העתיד שיכסו בעוד מספר שנים כל חלקה טובה בישראל והם ישמשו את כולנו כסיבה למסיבה, מפגשים חברתיים לאורך רוב ימות השנה, עם הילדים והמבוגרים – כולם יחד נוטפים ריח משכר וטעמים של פירות נשכחים. אלו הפירות שיהיו עבור כולנו כמקור תזונתי חשוב ועל חלקם ייכתבו שירי העתיד, סיפורים ורומנים על בסיס מאורעות אמיתיים.

רוצים לקחת חלק ולנטוע עץ מייחור ?

רוצים ללמוד את הטכניקה ואת הסיבות לנטיעת ייחורים מעצי-הפרי המקומיים ישירות בקרקע ?

רוצים שתילים מוכנים מייחורים אשר נאספו ומחכים לאדמה ולאדם הנכון לגדול ולצמוח יחד ?

רוצים להיות שותפים לעתיד שאליו כולנו מייחלים ומחכים ובו עצי-הפרי מהזנים המיוחדים ביותר שופעים בפרי ולאורכם של השבילים שבהם כולנו מתהלכים ועוד ימשיכו ויהיו שימשיכו ללכת אחרינו במאות השנים הבאות ?

רוצים לברוא יחד את גן עדן ?

זה זמן מצוין ודרך נפלאה להתחיל.

* אלבום התמונות (34 לשיתוף בהשראת הגולן ובוראי עולם) מיום האיסוף העיקרי של חומרי הגלם הנדירים ביותר בגולן ולקראת סבב הנטיעות השני בבוסתן גן-העדן שבקיבוץ כישור. ברוחות של 80 קמ”ש ויותר הייחורים נאספו אחד אחד לאגודות שמחכות בציפייה לקרקע חדשה והשתרשות בעשרות השנים הבאות.

* במהלך השבועיים הקרובים נאפשר לרבים להזמין ייחורים לנטיעות פרטיות ברחבי הארץ.

הייחורים הנדירים שנאספו בכמות מצומצמת ומהם יינתנו רק לכאלו עם ניסיון ושטח לגידול עם פוטנציאל לשימור בתנאים אופטימליים.

לאלו שמעוניינים בייחורים של זן התאנה (סגולה-ירוקה מבחוץ, אדומה-שחומה מבפנים) המקומית בגולן ומהמשובחות ביותר שמוכרות בישראל, או בזן התאנה (לבנה-ירוקה מבחוץ, צחה-בהירה מבפנים) המקומית והנפוצה ביותר בגולן ובגליל ומהמתוקות ביותר בישראל, או מהזנים של תאנה\גפן\רימון\תות-עץ ממגוון של סוגים, נשמח להשתדל ולשמור עבורכם את הייחורים ולשתף ביום חלוקה מרוכז שיתקיים בגולן או בגליל. יום החלוקה וכתובת יישלחו אישית למזמינים.

למעוניינים בייחורים (לא שתילים!) – שלחו הזמנות ובהן כמויות וסוגים (תאנה\גפן\רימון\תות-עץ) בדוא”ל לכתובת [email protected]

*איני יכול להתחייב שכל ההזמנות ייענו עקב כמות מוגבלת של זמן לאיסוף וחומר גלם זמין בפועל.
מתחייב שנשתדל !

מחיר לייחור עבור כיסוי הוצאות כ-5 ש”ח ליח’ באורך 40-80 ס”מ המיועד לנטיעה ישירות באדמה או באורך קצר יותר לשתיל בעציץ.

חג אביב שמח לכל שואפי הטבע שבכולנו ועבור כל אלו ששכחו ושיחד נעזור להם להזכר.

Adi Segal
Yehonatan Segev
Gilad Hagag
Yasmin Misk-demayo

תגיות: , , , ,

קטגוריות : חקלאות מקיימת